Řezaný bekhend - slajs nebo čop?

15.02.2015 10:07

Řezaný bekhend lze i v současném moderním tenise ve vhodnou chvíli dokonale využít. Z techniky jednotlivých úderů je zřejmé, že ho častěji využívají hráči hrající bekhend jednoruč (ze světových Federer, Wawrinka, Dimitrov a další), ale i hráči s obouručným bekhendem ho v pravý okamžik použijí (Murray, Djokovič, Nadal i Berdych). Užití tohoto úderu je optimální v obranných situacích, kdy není možné využít agresivní úder, ale je možné ho použít i k vytvoření tlaku na soupeře (postup k síti po dobře zahraném slajsu). 

V moderním tenise je dle F. Zlesáka (a lze jen souhlasit) hráč tak dobrý, jak si dokáže sám body uhrávat a současně, jak je silný, když hraje pod tlakem. Stojí-li proti sobě dva kvalitní hráči, dostávají se oba i do obtížných defenzivních situací, ve kterých nelze hrát liftované aktivní údery, protože by vedly ke zbytečným chybám. 

Takticky se dá tento úder využít zejména (F. Zlesák):

 • ostrá výměna bekhendů křížem, kdy se hráč dostane pod tlak a zahraje slals křížem. Úder má nižší odskok, soupeř je nucen hrát hrát buď ten samý úder, nebo míč výše nad sítí a hráč má tedy čas se vrátit do optimální pozice pro další úder. Současně eliminuje soupeřovu možnost zaútočit liftovaným volejem. Tuto situaci lze často vidět např. při soubojích Djokoviče s Federerem, kdy je Federer občas nucen využít slals k neutralizaci výborného Djokovičova liftovaného bekhendu ven z dvorce i forhendu inside out. 
 • krátký čopovaný bekhend podél čáry jako překvapení, nutí soupeře hrát křížem z nízkého úderu z pohybu dopředu. Využívá Djokovič, Dimitrov.
 • return ven z dvorce křížem vyhání soupeředo strany ven z dvorce, který hraje většinou úder v nouzi z natažení. Řezaný úder lze odehrát i ze zcela zavřeného postavení, je i časově úspornější. Return má sice pomalejší let, ale zase nízký odskok. Využívají některé ženy např. Stosur a Vinci.
 • čop či slajs lze použít také jako změnu rytmu hry při dlouhé výměně tvrdých, liftovaných úderů od základní čáry. Nutí soupeře reagovat na jinou dráhu letu, nižší a pomalejší odskok, jiný timing úderu. Problémy dělá hlavně tzv. "mechanickým" hráčům, méně tzv. "přírodním". Řezaný úder současně vyžaduje méně energie, hráč se uvolní a je schopen dál pokračovat s agresivními údery. Tuto taktiku využívá např. Murray.
 • náběh k síti po pomalejším, ale dlouhém úderu s nízkým odskokem, dává jednak nabíhajícímu čas k přemístění se k síti, současně nutí prohazujícího hráče hrát prohoz z poměrně velké vzdálenosti (např. náběhy Šmída po řezaném bekhendu nebo Novotné po řezaném forhendu).
 • chip and charge je variantou náběhu k síti po řezaném returnu po druhém podání soupeře. Jedná se jednak o překvapení, jednak o psychický tlak na soupeře, kdy má zmenšený prostor pro bezpečný retrurn a musí volit riskantní prohozy do malých prostorů (Federer)
 • kraťas je účinný především na antukových dvorcích a na trávě. Největší devízou kraťasů je moment překvapení a jeho utajení společně samozřejmě s tlumeným odskokem (Štěpánek, Hingis, Santoro)

Technika řezaného úderu je dána držením rakety, taktickým záměrem a výškou odehrávaného míče. Proto se většina tenisových expertů shoduje, že ideální technika není, a že je to úder, který se neučí, ten se učí hráč sám. Lze dopotučit kontinentální držení pro forhend i bekhend a využíz situačního tréninku, kdy je hráč opakovaně vystavován situacím, ve kterých je řezaný úder optimálním řešením. 

Přesto je několik doporučení pro optimální úder se spodní rotací:

 1. výška nápřahu a úhel švihu se odvíjí od výšky bodu zásahu míče, plocha rakety je odklopena v nápřahu cca o 25°, při zásahu míče o cca 10° a při protažení až o 40°. Švih je veden shora šikmo dolů proti míči, protažení je kratší
 2. příprava (nápřah) je provázena vytočením ramen a odklopením rakety, otevírají se loketní kloub a zápěstí, což umožňuje optimální zapojení předloktí a zápěstí při úderu
 3. vložení váhy těla do úderu, při nižších míčích práce v kolenou se snížením těžiště
 4. zásah míče je méně před tělem než u liftu, větší tvrdost úderu
 5. v momentu kontaktu s míčem se úhel mezi předloktím a raketou blíží 90°

Řezaný bekhend Dimitrova ve fotogalerii