Psychická příprava před zápasem

30.12.2015 12:55

Začátek každého utkání se ve většině případů odehrává v závislosti na předchozí přípravě a to nejen fyzické (rozcvičení a rozehra před zápasem je samozřejmostí), ale i psychické. Někteří hráči mají začátky dobré, ale často zakolísají během utkání, jiní se "rozjíždějí pomalu", ale postupně se mentálně srovnávájí. Někteří jsou tzv. nažhaveni příliš, někteří vůbec. 

Psychologové bývají dnes nedílnou součástí týmů nejlepších hráčů, jak si ale pomoci sám, když do nejvyšší úrovně teprve míříme? Sportovní psycholožka Kateřina Vejvodová (mimochodem bývalá tenistka na výborné národní úrovni, která absolvovala magisterské studium sportovní psychologie na Floridské státní univerzitě v USA) zdůrazňuje, že každý tenista by se měl seznámit se základními technikami sportovní psychologie: efektivní stanovení cílů, práce s vlastní pozorností, technika vnitřní řeči = pozitivní myšlení, regulace energie prostřednictvím relaxačních nebo aktivačních cvičení.

Pro hráče je důležité si jednak pamatovat v jakém stavu fyzickém a psychickém absolvoval svoje nejlepší zápasy, kdy podal svůj nejkvalitnější výkon, jednak se zamyslet nad tím, jak vypadá hráčův herní den. Hráč, který pociťuje od rána nervozitu, která může způsobovat nechuť k jídlu, bolest hlavy, zvracení nebo tuhnutí svalů, musí začít pracovat se svou myslí. Psychlologové doporučují např. dýchací cvičení nebo vizualizaci dobrého výkonu (pokud je toho hráč schopen), případně využití pozitivních myšlenek, kterými je možné se uklidnit a vnímat situaci reálně.

Každý hráč by se měl zhruba hodinu před utkáním začít připravovat jak fyzicky, tak i psychicky. Po psychické stránce je třeba se zaměřit na zklidnění, v hlavě si promítnout taktickou stránku zápasu, jak zahrát v důležitých chvílích a jak se přivést k maximálnímu soustředění. Základní otázkou je nenechat se pohltit touhou po výhře, tedy pouze cílem zaměřeným na výsledek. Důležité je v průběhu zápasu neodbíhat od procesu k výsledku (např. za stavu 5/4 a vlastním podání vidina stavu 6/4). 

Před zápasem je v současné době populární využívání hudby, která má velký dopad na aktuální psychické naladění. Díky pomalejší hudbě se lze uklidnit, díky rychlejší naopak vybudit k maximálnímu výkonu.

S využitím materiálů Mgr. K. Vejvodové.