Organizace tenisu v ČR a ve světě

17.01.2016 10:55

Soutěže družstev v ČR

Nejvyšší soutěží družstev je EXTRALIGA, která není jako jediná soutěž řízená ČTS, ale Extraligovou asociací tenisových klubů (předsedou je Ing. P. Huťka z Přerova a členy jsou zástupci extraligových klubů - Přerov, Prostějov, Sparta Praha, I.ČLTK Praha, RPM Říčany, LTC Pardubice, Spartak Jihlava, LTK Liberec). Hraje se 1x ročně (v současné době v prosinci), 4 semifinalisté jsou předsazeni, v předkole dle losu hrají 2 a 2 zbývající družstva, vítězové postupují do finálových skupin, poražení se utkají o udržení. Poslední sehraje baráž s vítězem 1. ligy o sestup nebo zachování účasti v extralize.

Český tenisový svaz řídí: 1. liga - hraje se 1x ročně ve 4 skupinách, vítěz postupuje do baráže o extraligu, 4 poslední týmy sestupují do 2. ligy), 2. liga (hraje se dlouhdobě -7 kol - ve 4 skupinách v ČR, vítězové skupin postupují do 1. ligy, posladní 2 ze všech skupin padají do divize), MČR družstev mládeže (minitenis až dorost) - vítězové jednotlivých oblastí 1x ročně o mistra ČR (4 poslední semifinalisté jsou nasazeni, postup do předkola 8 vítězů oblastí, 8 posledních týmů hraje o konečná umístění).

Oblastní tenisové svazy řídí: v kategorii dospělých divize a všechny nižší, v kategoriích mládeže všechny soutěže v oblastech, kdy vítěz postupuje na MČR družstev

Věkové kategorie: 

5-7 minitenis

8-9 babytenis

10-12 mladší žactvo

13-14 starší žactvo

15-18 dorost 

19 a více dospělí

Seniorský tenisový svaz (pod ČTS) řídí soutěže seniorů (soutěže družstev odlišné dle jednotlivých oblastí).

Soutěže jednotlivců

ČTS organizuje a řídí MČR v hale a na otevřených dvorcích, A turnaje halové i venku.

OTS organizují a řídí OP, OHP, MOP a turnaje kategorie B a nižší. Turnaje mají pevné bodové kategorie.

Všechny soutěže se řídí Pravidly tenisu (v současnosti shodné s mezinárodními) viz: www.cztenis.cz/docs/pravidla_tenisu.pdf a Tenisovými řády (Soutěžní www.cztenis.cz/docs/soutezni_rad.pdf, Klasifikační www.cztenis.cz/docs/klasifikacni_rad.pdf, Přestupní www.cztenis.cz/docs/prestupni_rad.pdf, Registrační www.cztenis.cz/docs/registracni_rad.pdfa Disciplinární www.cztenis.cz/docs/disciplinarni_rad.pdf). 

Celostátní a krajské žebříčky se sestavují 2x ročně, ty po zimě mají pouze orientační charakter, celoročně platí žebříčky vydané k 31.10., podle nich se nasazuje nadcházející sezónu. Světové žebříčky dospělých a mládeže jsou do určitého místa nadřazeny českým žebříčkům. Do žebříčku se započítává jen určitý počet turnajů, započítavají se dohromady dvouhry i čtyřhry.

Světové tenisové organizace

TE - Tennis Europe

Tato organizace sídlí v Basileji ve Švýcarsku a sdružuje 50 evropských národních svazů. Řídí juniorské soutěže družstev i jednotlivců do 12, 14 a 16 let.

ITF - International Tennis Federation

www.itftennis.com/home.aspx

Sídlo organizace je v Londýně, organizuje ITF 18 - turnaje mládeže do 18 let, ITF turnaje mužů a žen s dotacemi 10000-100000 USD, mezinárodní tenis seniorů, vozíčkářů, plážová tenis, Hopman Cup, davis Cup a Fed Cup.

WTA - Womenś Tennis Association

Zájmová organizace tenisových profesionálek, která vznikla v roce 1973. V prvních letech svého působení se zasazovala o zrovnoprávnění tenistek vůči mužům po stránce finančních odměn na turnajích, což vedlo po řadě let k úspěšnému výsledku. V roce 1976 zahájila WTA spolupráci s Mezinárodní tenisovou federací při sestavování mezinárodního sezónního tenisového kalendáře a v řízení mezinárodních soutěží skrze společnou komisi WIPTC. Historicky 1. předsedkyní byla B. J. King, následovaly CH. Evert, B. Stove, M. Navrátilová a další. Nejvyššími turnaji jsou Grand Slamy, WTA Tour Championship, následují WTA Premier Tournaments a WTA International Tournaments.

ATP - Association of Tennis Profesionals

www.atpworldtour.com/

Asociace tenisových profesionálů nebo Sdružení tenisových profesionálů je organizace sdružující mužské profesionální tenisty hrající na mezinárodní úrovni. Organizace byla založena roku 1972 v čase, kdy se odehrával grandslam ve Forest Hills, aby zastupovala zájmy profesionálních tenistů. Dnes mimo jiné organizuje (nebo zaštiťuje) většinu mezinárodních turnajů v rámci takzvané ATP World Tour a dohlíží na sestavování uznávaného žebříčku tenistů, podle kterého jsou obvykle nasazováni do turnajů.