"KICK" Samanthy Stosur

24.02.2014 14:28

Kick je označní (převzaté z angličtiny a běžně používané i v češtině) podání se silnou horní rotací (někdy se užívají i výrazy liftované nebo topspinové). Toto podání je většinou doménou mužů a hlavně leváků, nicméně pravoruká Australanka S. Stosur jej ovládá mistrně.

Proč využívat toto podání (Zlesák):

  • horní rotace zvyšuje křivku letu míče a tím i snižuje počet podání do sítě
  • podání má v důsledku rotace vyšší odskok a zvláště na antuce ztěžuje kvalitní return
  • rotace umožňuje hrát podání dostatečně agresivně (současně má pozitivní vliv i na provedení 1. podání)
  • z levé strany vyhání soupeře ven z dvorce, současně ho nutí zahrát neutrální return, který umóžňuje podávajícímu zahrát vítězný úder do odkryté části dvorce nebo do protipohybu
  • poskytuje více času na náběh k síti (tím je účinné i ve čtyřhře)

Analýzy vrcholových hráčů ukazují, že jen minimum hráčů hraje 1. podání bez jakékoli rotace, většinou využívají mírné horní rotace (vyšší procento 1. podání). Kick používají jako překvapivou variantu 1. podání především z levé strany, nebo jako vysoce účinný 2. servis. Současně je třeba si uvědomit, že silná horní rotace snižuje rychlost podání, takže mu nesmí chybět délka nebo prvek překvapení. Tohoto podání využíval hojně i jinak dělový servisman Raonic v utkání s Gasquetem na US Open 2013 při většině breakbolů společně s okamžitým přechodem k síti. Často tento typ podání využívá i Djokovic nebo Murray.

S.Stosur je výborně silově disponovaná a současně biomechanika jejího podání je jako z učebnice. Komentář F.Zlesák