"Big point"

23.02.2014 10:14

V tomto článku zkusím srovnat názory více expertů na tzv. big pointy, neboli důležité body podle stavu v zápase. Jedna z teorií uvádí, že důležitost jednotlivých uhraných bodů, je odlišná a závisí na stavu v gemu nebo zápase. Při dotazníkové akci na velké mezinárodní konferenci se trenéři ale na definici big pointu neshodli. Mnozí na dptaz neodpověděli a odpovědi ostatních se různily. Většina trenérů se shodne v názoru, že stav 2:2 v první sadě je irčitě méně důležitý než stav 5:4 nebo 4:5 v první sadě. Big pointem nelze nazývat jediný míč v zápase např. za stavu 4:6, 2:2 a 15:40 - tnto ať vyhraný či prohraný zápas asi nerozhodne. Statistika tréninkového setu, který dopadl 6:4 ve prospěch hráče č. 1, řekla: hráč 1 vyhrál 36 míčů oproti 32 míčům hráče č.2, hráč. č.2 udělal 17 nevynucených chyb oproti hráči 1, prohraný hráč 12 vynucených chyb oproti vítěznému, hráč, který vyhrál - po 1. podání 53%, po druhém 58% uhraných bodů, prohraný 35% a 75%. Hráč, který vyhrál vyhrál tedy více míčů. Podíváme-li se ale na průběh zápasu, tak prohraný prohrával 2:4, když za stavu 1:2 vedl 40:0 a zkazil nahraný míč na síti, za stavu 3:4 byl na podání a na výhodu dal dvojchybu, za stavu 3:5 uhrál gem na 4:5 a podával, měl opět 40:0 a 3 nevynucené chyby za sebou, ještě výhodu a 2 nevynucené chyby za sebou. Nebyly toto důležité body? Důležitější než ty ostatní?

Statistiky tisíců zápasů ukazují, že zápas v 99% procentech vyhraje hráč, který získá celkově více bodů. Např. vezmem-li historicky nejdelší zápas Wimbledonu mezi Isnerem a Mahutem, vyhrál Isner 246 bodů a Mahut 244 bodů. Rozdíl tedy spočíval v pouhých 2 bodech, ale vyhrál proto Isner? Dle statistik ano. To by pak znamenalo, že důležitý je i bod získaný za stavu 0:40, 15:40, 30:40 a následná prohra gemu? Toto tvrdí např. R. Schönborn, jeden z nejuznávanějších tenisových expertů. Jeho náhled na big pointy je takový, že takovýchto bodů je málo - jen asi 4,44% všech hraných bodů během celé sezóny. Uznává důležitost breakbolu, ale současně říká, že jeho neproměnění není jediným faktorem prohraného utkání. Dle jeho statistik jen v 25% případů vyhraje gem hráč, který v gemu vyhraje 1. nebo 3. bod, které jsou považované za důležité. 

Stav v zápase si každý hráč interpretuje po svém, může si ho vyložit jako stav ohrožení a nebo jako výzvu. A podle toho zareaguje - buď hraje bázlivě, ustrašeně nebo aktivně a odhodlaně. Prohrát může v obou případech. Je ale dokázáno, že vnitřní reakcí - snahou zápas otočit - šance stoupají, spíše než pasivním odevzdáním zápasu. Nejlepší světoví hráči hrají nejlepší tenis v kritických situacích. Rozhodující je tedy stabilita výkonu během celého zápasu. Z tohoto pohledu je pak každý bod důležitý. Vždy je potřeba zhodnotit, jak ke každé situaci došlo a co stavu např. 5:4 15:40 předcházelo a ne se soustředit v hodnocení na poslední 2 body v sadě. R.Schönborn tvrdí, že je pouze jeden bod, který zápas ovlivňuje - a to je bod, který je právě hrán. například i výsledek tie breaku lze předpovědět s 90% jistotou, pokud máme informace o púředešlých vyhraných bodech. Pokud jde hráč do tie breaku s náskokem 3 bodů z předchozích 12 her, je o tyto 3 body lepší a z 99% vyhraje i závěrečný gem. Neexistuje totiž důvod, proč by měl tie break probíhat jinak než předchozí gemy (až na nějaké výjimky většinou psychického původu)

Z tohoto vyplývá několik doporučení:

  • hrát každý bod v zápase jakoby to byl bod poslední
  • používat taktiku, která byla doposud úspěšná bez ohledu na skóre
  • sbírat každý bod v zápase
  • vyhrát v zápase více bodů - na 99% tak lze vyhrát i celý zápas
  • vyhrát co nejvíce bodů v řadě
  • v tréninku i zápase používat vlastní úspěšné tahy dokud vám přináší body
  • nepříznivé stavy v zápase brát jako výzvu
  • nikdy se v zápase nepovažovat za ohroženého
  • jediný bod v zápase rozhodujr o konečném výsledku - mečbol

 

Diskusní téma: "Big point"

Datum: 06.03.2014

Vložil: Zuzana Zálabská

Titulek: Promiňte pane Schonborne,ale...

Výsledek především v ženském tenise: 7:6, 1:6, 7:5 - nemyslím si, že by zde uhrála vítězka více míčů, uhrála dokonce méně gamů a přesto zápas vyhrála. Tohle, domnívám se, je na tenise neuvěřitelné. Můžete uhrát méně míčů, méně gamů, celý zápas odehrát pod tlakem, celý zápas "být horší" a přesto můžete vyhrát. Proto si tedy dovolím s panem Schonbornem (omluvte přehlásku nad o, nemůžu ji najít:)) malinko nesouhlasit, Tenis mi právě přijde jako hra velkých míčů, správných rozhodnutí v důležitých chvílích, hra sebevědomí. Podíváte-li se na nejlepší hráče, jistě zjistíte, že nehrají celý zápas absolutní špičku svého umění. Vzpomeňte, kolikrát jste si řekli při sledování bitvy špiček našeho sportu, především třeba na začátku setů, že zápas zatím nic moc, moc chyb, příliš zkažených "ložených" míčů, málo soustředění...A kolikrát vás pak hráči překvapili, když za stavu 5:5 teprve začali tasit zbraně, výměny se staly neuvěřitelnou podívanou a vy jste jen zírali. Za stavu, kdy horším hráčům či nevyspělým hráčům tzv. ztuhne ruka, trochu se podlomí kolena a přijde strach z důležitého momentu konce setu, ti nejlepší přeřazují na úplně jiný rychlostí stupeň. Jakto? Protože teď to je nejdůležitější okamžik, okamžik big pointů, okamžik, kdy hráči umějí vyhrát. Jediný potvrzený break za stavu 4:4 je přece mnohem důležitější než dva uhrané míče v řade za stavu 0:40 při soupeřově podání. Sama Serena se dokonce v jednom rozhovoru nechala slyšet, že svoje maximum nehraje celý zápas - trochu šetří síly, aby mohla celé své umění předvést v momentě, kdy ho bude nejvíce potřebovat. A Djokovič? Je až neuvěřitelné s jakým tenisem přijde, když začne trochu pořituhovat. To jsou hráči velkých zápasů. Někdo může samozřejmě namítnout, že kdyby od začátku všichni hráli v plném soustředění a na maximální výkonnosti, vyhrávali by snáze, k big pointům by se vůbec dostat nemuseli...nemyslím si, že je možné hrát absolutní maximum třeba tři hodiny...a kdyby ano? Pokud by ho hráli všichni, jsme zase tam, kde jsme začali - u big pointů. Ty by se pak posunuly ještě na daleko vyšší úroveň. Proto si tedy dovolím tvrdit, že tenis je hra velkých míčů ve vypjatých momentech zápasu, hra velké psychické odolnosti, která se právě v big pointech odráží. A to přeci nejde shrnout do obyčejné statistiky a tvrdit, že každý míč má stejnou váhu...

Přidat nový příspěvek