Držení rakety

O držení rakety bylo popsáno již mnoho stran, mnoho odborníků se na terminologii neshodlo, navíc se liší evropská, americká a australská terminologie.

Definice zní: optimální držení má pro určitý úder zajistit optimální předpoklady pro optimální přenos impulsu v optimálním bodu zásahu (poněkud komplikovaně řečeno). Optimální přenos impulzu je možný pouze tehdy, pokud zápěstí klade určitý odpor proti míči, hlava rakety ve správné vzdálenosti od těla a tělo se nachází v rovnováze (Schönborn). Možnou pomůckou optimálního držení je levá - nehrající horní končetina, která může stanovit postavení rakety při zásahu. Veškeré extrémní držení vede k extrémním úderovým technikám a značně omezuje variabilitu a kvalitu úderů a také úderová repertoár. Očíslujte plošky na držadle rakety od čísla 1 - nahoře.

FORHEND

  1. východní forhendové držení (eastern, např Stich, Novotná, Štěpánek) – původní klasické forhendové držení , bod zásahu míče se nalézá dále od těla a níž než u polozápadního a zádaního držení. Vhodný pro přímý forhend, ev. forhend s horní rotací, v současnosti se příliš nevyužívá. Základní článek ukazováku na 3. Dlaň je za držadlem.
  2. polozápadní forhendové držení (semiwestern – nejčastější ve špičkovém tenise, Hingis, Agassi, Federer, Berdych,..), hlava rakety je před úderem za zápěstím, při nápřahu je plocha rakety zavřená, forhend je hrán z otevřeného postavení,  nápřah jde „za loktem“. Základní článek ukazováku je mezi 3 a 4. Dlaň dále za držadlem než u východního.
  3. západní forhendové (western – dříve Berasategui, Huber, nyní Nadal), vhodný pro silný lift až topspin, nevhodný pro drive, slice, stopbal, volej, pro údery hrané ve výši ramen a na pomalejším povrchu. Ukazovák na 4.
  4. kontinentální držení (dříve Edberg), pro forhend se téměř nevyužívá (zásah míče za tělem, menší razance), užívá se pro blokovaný příjem podání obvykle na rychlém povrchu. Využití dále pro stopbal forhendem, smeč, podání, volej. Ukazovák na horní hraně 2.
  5. držení forhend obouruč (Bartoli, Seleš, Black) – stal se přijatelným úderem až po úspěších jmenovaných hráčů především pro svoji rychlost. Dominantní ruka je na držadle dole – východní nebo polozápadní držení.

BEKHEND

  1. bekhendové východní jednoruč (Korda, Rafter). Základní článek ukazováku je na 1, dlaň nahoře na držadle, větší síla za držadlem.  Nejoblíbenější  mezi hráči, vertikální držení rakety.*
  2. bekhendové extrémní jednoruč (Muster, Kuerten – zápěstí za držadlem). Zásah míče ve vyšší poloze (hrudník), před kulminací, není příliš vhodné na rychlé povrchy.*

*rozpor v literatuře a názvosloví : Schönborn nazývá extrémní jednoruč easternbackhand, což je v  překladu spíše východní bekhendové. Současně dokládá, že tímto držením hraje většina špičkových hráčů (Federer, Mauresmo, Henin)

3. kontinentální bekhendové (Mandlíková, McEnroe) – používáno víceméně v nedávné minulosti, raketa kolmo k zemi, spíše pro přímý bekhen

O držení bekhendu jednoruč více v novinlkách Wawrinkův bekhend

  1. 4.  bekhend obouruč. Držení je u jednotlivých hráčů značně individuální, přesto lze u praváků doporučit pro pravou ruku východní bekhendové nebo  kontinentální, pro levou východní nebo polozápadní forhendové – těsně nad pravou rukou (Agassi, Hingis). Umožňuje větší flexibilitu a hru bekhendu jednoruč se spodní rotací. Lze držet při dominanci levé ruky oběma rukama východní forhendové (Sanchez) s pokrčením loktů – upřednostňují ženy.

pro podání a smeč 

se všeobecně doporuručuje kontinentální, přední hráči především při prvním podání využívají rozhraní kontinentálního a východního forhendového. Držení rakety na 1. a 2. podání se zásadně nemění. Rada: " posuň si držení na 2. podání více do bekhendu" opravdu straší všechny tenisové odborníky.

Volej

Nejvíce sporné téma je držení rakety při voleji. Většinou se stále ještě doporučuje kontinentální jako jednotné pro oba voleje. Nedostatek času při změně volejů je již obsolentní téma s výjimkou „volejové přestřelky“ při čtyřhře. Pro začátečníky je doporučováno na forhendové straně východní forhendové a na bekhendové straně východní bekhendové, je potřeba zamezit extrémnímu forhendovému a bekhendovému držení. 

V doporučeních držení rakety na volej je třeba si uvědomit některé časové charakteristiky: pokud hraje hráč volej k hráči prohazujícímu - trvá cca 0,5-0,8 s. od prohazujího k síťaři 0,5-0,6 s. Síťař v tomto čase ještě musí reagovat pohybem na 2-3 metry. Kontinentální držení je tak při voleji nejlepší, nicméně hráči stímto držením spolu s nutností vytočení zápěstí někdy bojují dlouhou dobu.