"Big point"

23.02.2014 10:14

V tomto článku zkusím srovnat názory více expertů na tzv. big pointy, neboli důležité body podle stavu v zápase. Jedna z teorií uvádí, že důležitost jednotlivých uhraných bodů, je odlišná a závisí na stavu v gemu nebo zápase. Při dotazníkové akci na velké mezinárodní konferenci se trenéři ale na definici big pointu neshodli. Mnozí na dptaz neodpověděli a odpovědi ostatních se různily. Většina trenérů se shodne v názoru, že stav 2:2 v první sadě je irčitě méně důležitý než stav 5:4 nebo 4:5 v první sadě. Big pointem nelze nazývat jediný míč v zápase např. za stavu 4:6, 2:2 a 15:40 - tnto ať vyhraný či prohraný zápas asi nerozhodne. Statistika tréninkového setu, který dopadl 6:4 ve prospěch hráče č. 1, řekla: hráč 1 vyhrál 36 míčů oproti 32 míčům hráče č.2, hráč. č.2 udělal 17 nevynucených chyb oproti hráči 1, prohraný hráč 12 vynucených chyb oproti vítěznému, hráč, který vyhrál - po 1. podání 53%, po druhém 58% uhraných bodů, prohraný 35% a 75%. Hráč, který vyhrál vyhrál tedy více míčů. Podíváme-li se ale na průběh zápasu, tak prohraný prohrával 2:4, když za stavu 1:2 vedl 40:0 a zkazil nahraný míč na síti, za stavu 3:4 byl na podání a na výhodu dal dvojchybu, za stavu 3:5 uhrál gem na 4:5 a podával, měl opět 40:0 a 3 nevynucené chyby za sebou, ještě výhodu a 2 nevynucené chyby za sebou. Nebyly toto důležité body? Důležitější než ty ostatní?

Statistiky tisíců zápasů ukazují, že zápas v 99% procentech vyhraje hráč, který získá celkově více bodů. Např. vezmem-li historicky nejdelší zápas Wimbledonu mezi Isnerem a Mahutem, vyhrál Isner 246 bodů a Mahut 244 bodů. Rozdíl tedy spočíval v pouhých 2 bodech, ale vyhrál proto Isner? Dle statistik ano. To by pak znamenalo, že důležitý je i bod získaný za stavu 0:40, 15:40, 30:40 a následná prohra gemu? Toto tvrdí např. R. Schönborn, jeden z nejuznávanějších tenisových expertů. Jeho náhled na big pointy je takový, že takovýchto bodů je málo - jen asi 4,44% všech hraných bodů během celé sezóny. Uznává důležitost breakbolu, ale současně říká, že jeho neproměnění není jediným faktorem prohraného utkání. Dle jeho statistik jen v 25% případů vyhraje gem hráč, který v gemu vyhraje 1. nebo 3. bod, které jsou považované za důležité. 

Stav v zápase si každý hráč interpretuje po svém, může si ho vyložit jako stav ohrožení a nebo jako výzvu. A podle toho zareaguje - buď hraje bázlivě, ustrašeně nebo aktivně a odhodlaně. Prohrát může v obou případech. Je ale dokázáno, že vnitřní reakcí - snahou zápas otočit - šance stoupají, spíše než pasivním odevzdáním zápasu. Nejlepší světoví hráči hrají nejlepší tenis v kritických situacích. Rozhodující je tedy stabilita výkonu během celého zápasu. Z tohoto pohledu je pak každý bod důležitý. Vždy je potřeba zhodnotit, jak ke každé situaci došlo a co stavu např. 5:4 15:40 předcházelo a ne se soustředit v hodnocení na poslední 2 body v sadě. R.Schönborn tvrdí, že je pouze jeden bod, který zápas ovlivňuje - a to je bod, který je právě hrán. například i výsledek tie breaku lze předpovědět s 90% jistotou, pokud máme informace o púředešlých vyhraných bodech. Pokud jde hráč do tie breaku s náskokem 3 bodů z předchozích 12 her, je o tyto 3 body lepší a z 99% vyhraje i závěrečný gem. Neexistuje totiž důvod, proč by měl tie break probíhat jinak než předchozí gemy (až na nějaké výjimky většinou psychického původu)

Z tohoto vyplývá několik doporučení:

  • hrát každý bod v zápase jakoby to byl bod poslední
  • používat taktiku, která byla doposud úspěšná bez ohledu na skóre
  • sbírat každý bod v zápase
  • vyhrát v zápase více bodů - na 99% tak lze vyhrát i celý zápas
  • vyhrát co nejvíce bodů v řadě
  • v tréninku i zápase používat vlastní úspěšné tahy dokud vám přináší body
  • nepříznivé stavy v zápase brát jako výzvu
  • nikdy se v zápase nepovažovat za ohroženého
  • jediný bod v zápase rozhodujr o konečném výsledku - mečbol