Minitenis a babytenis

Co je to minitenis?

Minitenis je "zmenšený tenis" umožňující dětem ve věku od šesti let (někdy i mladším) hrát podobně, jako hrají dospělí na normálním kurtu. Kurt je menší (viz. obrázek v pravidlech minitenisu), síť je nižší (cca 85cm), míče jsou lehčí a měkčí, rakety kratší a lehčí (doporučená délka 56-62 cm).

Proč minitenis?

Děti mají ze své tělesné výšky podobnou perspektivu pohledu na minitenisový dvorec, jako dospělí na dvorec normální. To jim umožňuje trénink prakticky všech úderů a herních činností, které trénují dospělí. Většina dětí je po několika týdnech, event. měsících tréninku, schopna hrát tréninková cvičení a minitenisové zápasy se svými vrstevníky, což je baví mnohem víc než odpalování míčů nahrávaných trenérem přes "obrovskou" síť. Navíc si automaticky osvojují základní taktické návyky.

Vše je podrobně ukázáno v našem filmu "Od minitenisu k závodnímu tenisu".

 

Pravidla minitenisu pro turnaje a soutěže družstev v minitenise
(věková kategorie 6-7 let)

 • Hraje se na dvorci pro minitenis (rozměry viz. obrázek)
 • Hraje se na jednu nebo dvě vítězné sady do deseti bodů (jednoduché počítání) - za stavu 9:9 rozhodující bod.
 • Podání pouze jedno zespodu, jako forhend (v případě teče sítě se podání opakuje). Nadhozený míč pro podání je možno nechat dopadnout za zadní čárou minikurtu. Podává se do pole ohraničeného čarou pro podání.
 • Při uvedení míče do hry musí stát podávající za zadní čárou a přijímající za čárou pro podání.
 • Podávající hráč se určí losem (stejně jako u normálního tenisu). Dále podává vždy ten, kdo prohrál poslední bod.
 • Je možno hrát na jeden dopad nebo bez dopadu (volejem). Podání se musí nechat dopadnout.
 • Hraje se se speciálními míči pro minitenis.


Výška sítě cca 85 cm

Vybavení pro minitenis

Rozměry sítě jsou přibližně 580 x 85 cm. Nejlepší je síť s hliníkovou konstrukcí, kterou unesou dvě šestileté děti. Ceny kvalitních minitenisových sítí se pohybují kolem čtyř tisíc korun. Samozřejmě je možné vyrobit dva přenosné stojany a na ně zavěsit jakoukoli síť. Výhodou jsou minimální náklady, nevýhodou složitá manipulace. Míč pro minitenis vypadá jako normální tenisák, má stejné rozměry, je měkčí a lehčí. Jeho cena je zhruba stejná jako cena normálního míče. Vydrží i několik let. Rakety v délkách 56 - 62 cm stojí od šesti do sedmnácti set Kč.

1. oficiální turnaj v minitenise

Historicky první minitenisový turnaj v ČR uspořádal 19.6.2004 tenisový klub TC Brno. Hrál se ještě v našem tehdejším působišti na Majdalenkách. V současné době je v termínové ČTS mnoho desítek turnajů této věkové kategorie.

Co je to babytenis?

Babytenis metodicky navazuje na minitenis. Hraje se již na normálním dvorci. Používají se však speciální míče na babytenis a rakety průměrných délek 64-67 cm. Přechod od minitenisu k babytenisu je podrobně ukázán v našem filmu "Od minitenisu k závodnímu tenisu".

Pravidla babytenisu pro turnaje a soutěže družstev v babytenise
(věková kategorie 8-9 let)

 • Hraje se na standardním tenisovém dvorci. (rozměry viz. pravidla tenisu).
 • Hraje se výhradně se speciálními míči pro babytenis.
 • Utkání jsou oproti normálnímu tenisu vždy zkrácena. Způsob zkrácení musí být dán vždy před zahájením soutěže nebo turnaje.

Zápas je možno zkrátit následujícími způsoby:

 1. Zápas se hraje na jednu normální sadu, pro kterou platí pravidla tenisu.
 2. Zápas se hraje na dvě zkrácené sady do čtyř her, za stavu 3:3 se hraje tiebreak nebo rozhodující hra. Za stavu jedna jedna na sady rozhoduje supertiebreak.
 3. Zápas se hraje na jednu zkrácenou sadu popsanou v bodu b. Tento působ je vhodný např. při zápasech ve skupinách, na turnaji jednotlivců s velkým počtem účastníků.